Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

4 grudnia 2019 0 przez sex Masterka

Używana przez prawie dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może stanowić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w planu wywołania obok nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych od siebie źródłach. Potrzeba jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeszcze na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić są się krajowi konsultanci w konkretnych branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych.

– Przystępujemy do historie bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co czynić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w systemie „bardzo nagłym” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to bardzo modny lek stosowany przy cukrzycy typu II i stosowany przez wielką liczbę pacjentów. Od wielu lat rozpowszechnia się o tej substancji jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków prawdopodobnie być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Szacuje się, iż w Polsce kupuje ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest teraz najlepszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale też często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Od paru lat leki z obecną podstawą czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto bowiem jej złe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z naszych informacji dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji też w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal całą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi wielce ryzykowny dla wątroby. Jest jeszcze działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z naszych źródeł wskazuje, że wartości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy wypowiada w realizacji?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się a za mało lat okazać, że wielcy na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co znacznie

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że godzina na oficjalne przykłady będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba przystąpić do historie poważnie, zarazem jednak nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do swojego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w współzależności od podanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co znacznie. Możliwe jest przestawianie chorych na inne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z listy mniej przyjemne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmian zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje dopiero w nauk. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w zakupie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na dzień. Przestawienie ich na własne produkty lecznicze prawdopodobnie być problematyczne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych środków z sektora europejskiego – co jest jako dużo możliwe – prawdopodobnie być tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina robi się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na krajowym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki